Vagy legalábbis velünk lesz, hiszen biomassza erőművet építenek Salgótarjánban - jelentették be sajtótájékoztatón. A 9 milliárdos beruházást az ELMNIB Zrt. végzi, mely előreláthatólag 2012 negyedik negyedévétől üzemel majd.
Hogy mekkora dologról van szó, azt jelzi az az adat, hogy az új létesítmény a város jelenlegi hőigényének 60%-át fedezi majd. Az építkezést a hatósági engedélyek beszerzését követően, várhatóan jövőre indulhat meg.
Az erőmű áramtermelő kapacitása Kele József vezérigazgató tájékoztatása szerint eléri a 12,5 megawattot, ezzel 20 ezer háztartás, vagyis Salgótarján teljes lakosságának áramigényét el tudják látni. A létesítményt erdészeti és faipari hulladékkal, fűrészporral, faaprítékkal fűtik majd.
Székyné Sztrémi Melinda, a nógrádi megyeszékhely polgármestere közölte: az erőmű beüzemelése után 10 százalékkal csökken a távfűtés díja. A beruházás, a beszállítókat is beleértve, száz új munkahelyet teremt a következő 20-25 évre - mondta.
***
Nem lebecsülve a létrejövő munkahelyeket, és azt a plusz 10%-ot, amennyivel olcsóbb lehet a távfűtés, szerintem sokkal nagyobb dolog az, hogy jóval kevésbé fog függeni a város a gáztól.
Attól a gáztól, ami nem megújuló energiaforrás, így valószínűleg a közeljövőben jelentősen drágulni is fog, arról már nem is beszélve, hogy igencsak fogyóban is van. Jó, nyilván nem egy-két éven belül ürülnek ki a föld gázkészletei, de a világpiaci árra már az is jelentős hatással van, hogy csökken a mennyisége, méghozzá jelentékeny mértékben.
Ez a 10% csökkenés nem egyszeri alkalom, mint a mostani díjmérséklések, hanem összességében lesz ennyivel olcsóbb Salgótarjánban a távfűtés - körülményektől függetlenül - mint olyan városokban, ahol teljes egészében a gáz adja a távfűtés alapját. Örülök.