Új, polgári, világ
2010. január 20. írta: Robert McKefir

Új, polgári, világ

A múltkori nem elmentődött posztomat szeretném most felidézni valahogyan: nehéz lesz, mert pár dolgot elfelejtettem azóta, meg a modoros blogon is beelőztek egy bejegyzéssel, ami igencsak kötődött az el nem mentett bejegyzésemhez.

Na nem baj, azért megpróbálom leírni, hogy mit is gondolok: múltkor facebookon egyik ilyen (fentebb olvasható) ismerősöm belépett a Régen a lányok úgy főztek, mint az anyjuk ma meg úgy isznak, mint az apjuk klubba: persze jöttek a lájkolások, kommentek. Az egyiken megakadt a szemem: "Ha anyátoknak nem lenne priceless a mákostésztája, akkor már bajban lennétek". Atyaég. PRICELESS mákostészta. A Heti Válasz elején pedig Reviczky és Kern egy normális polgári világért fohászkodik. Igen, nyilván el akarják kerülni a bakancscsattogást, de úgy érzem, hogy ezt is. Szomorú, de sajnos az ilyen fiatalok lesznek a polgárok.

Az ilyen fajta utánpótlásnak megvan a maga nepotista kapcsolata: van biztosan egy lenézett, ám jobban képzett panellakó vagy agglomerációs nagybácsi/nagynéni, aki valami hivatalnál dolgozik, így a borzalmas diplomájú (mármint jegyű és értékű) fiatalt be lehet tolni valami hivatali munkába, vagy pártba.

Ez még nem is lenne baj.

Az már viszont annál inkább, hogy Butapest az ország vízfeje - tetszik, nem tetszik, és igen szerencsére vannak itt is értelmes emberek -, és mint ilyen mindent ez határoz meg. Így valószínű, hogy ez az életforma terjedni fog, még falun is, ami beláthatatlan következményekhez vezethet.

Az ilyen sznob fiatalság rendneckeknek gondolja a falusiakat (még kitérek rájuk is), és szerintük nagy fless bohóckodni egy falusi kocsmában, vagy lol az, ha egy részeg kocsist magától hazaszállít a szekere, mert a ló tudja az utat. Igen, a falusiaknak is megvan a maguk stílusa: Bp. számukra az "elit" hely, ahol mindenki ismer legalább egy tv-s személyiséget, ennek ellenére félnek az ottani "okosoktól", noha a gyerekeiket próbálják oda küldeni tanulni. Emellett a falusiak borzalmasan kicsinyesek tudnak lenni,  és szinte meggyőzhetetlenek, hogy a szövetkezet az egy jó dolog - naná, mert csak a régi téeszre gondolnak, és azt hiszik elveszik tőlük a kárpótlási jegyen vett földet is, amiből már amúgyse tudnak megélni.

Tehát a vidéket nagyon lenéznik. De még a kétkezi munkásokat is. Sőt, a vidéki városokban élőket is. Pedig van mit tanulniuk tőlük, talán egész Budapestnek is. Vidéken az emberek nem acsarkodnak, ha öt perc után nem jön a busz. Várnak csendben, és beszélgetnek. Nem nagyképűsködnek, hogy itt vagy ott voltak, vagy ezt meg azt csinálták. Próbálnak magyar nevű foglalkozást találni, és nem használnak menőségből angol szavakat, csak hogy kifejezzék érzelmeiket (a magyar sokkal jobb nyelv erre, mint a fásult angol), ha valamit nem tudnak megszerezni, nem hisztiznek: elfogadják, hogy nincs, és inkább azon lesznek, hogy saját maguk szerezzék meg, és nem pedig más szerezze meg nekik. Megfontoltabbak: nem rohannak ide-oda, és ami a legfontosabb: van egészen jól behatárolható véleményük.

Na persze ezzel nem tömjénezni akarom a vidéket, meg azt mondani, hogy Bp.-n mindenki vákuummal szaladgál a fejében: ez nem célom. Csak igazán ideje lenne már a Budapestről kiáramló csövekben megfordítani a folyásirányt: igazán mehetne arrafelé is valami. Ne feledjük! Magyarország nem volt elpolgáriasodott kávéházbajárós ország az ötvenes évekig! Igenis a lakosság nagy része kemény munkával dolgozott a földeken. És ma is a lakosság vidéken és falun él inkább. Igen, nem falvakban, az hogy egy rangot kapnak, attól a lakók csak nevükben lesznek "polgárok": tessék megnézni Budakalászt, vagy Albertirsát. Semmi sem hasonlít egy városra. Nem beszélve arról, hogy Albertirsa körül Cegléd és Monor is városi rangú: milyen regionális vezető szerepet tölt be így ez a település? Semmilyet: Albertirsa megmaradt egy csendes, nyugodt, dolgos falunak, amely egy kicsit nagyra nőtt.

Ideje lenne már végre valami tisztelet mutatni a vidék felé, mert megérdemelné.

A bejegyzés trackback címe:

https://kismoszkva.blog.hu/api/trackback/id/tr481687361

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása